Wednesday, 24 January 2024

Moja zgodba o navlaki, 2. del

Ko sem začela malo več pozornosti namenjati spletnim stranem, ki nudijo nasvete za zmanjševanje količine stvari in/ali propagirajo minimalistični način življenja, sem precej hitro ugotovila naslednje:

  • nekateri "guruji" se osredotočajo na odstranjevanje predmetov iz predalov, sob, stanovanja, hiše - z različnimi pristopi, a pretežno s ciljem bolj urejenega bivališča
  • drugi odstranjevanje navlake razširijo še na druga področja življenja - zmanjševanje digitalne krame, obveznosti, opravil, odnosov - s ciljem bolj umirjenega življenja nasploh
  • tretji pa na proces odstranjevanja navežejo še eno pomembno komponento: zmanjševanje vnosa novih predmetov in ostalih elementov v življenje

  • nekateri celotno filozofijo predstavljajo na podlagi lastnih izkušenj
  • nekateri nudijo strukturirane "recepte", sezname korakov, po katerih se lahko ravnamo, in različne izzive
  • nekateri dajejo pretežno spodbude za razmišljanje o tem, kaj potrebujemo in kako funkcioniramo
  • nekateri pa na nasvete o navlaki navežejo tudi nasvete za razvijanje pozitivnega pogleda na svet, čuječnosti in hvaležnosti.

    In potem se človek vpraša: Kje naj sploh začnem? Koga naj ubogam?
    - Tistega, ki mi da izziv, da v letu 2024 spravim 2024 predmetov iz hiše?
    - Tistega, ki mi pravi, naj prinesem popolnoma vsa oblačila iz vseh kotičkov stanovanja in jih dam na en kup v dnevni sobi?
    - Ali tistega, ki mi pravi, da naj se osredotočim na eno stopnico in ne na celotno stopnišče?

    Moj odgovor: predstavljajmo si, da smo v hotelu, ki ima razkošen samopostrežen zajtrk in večerjo. Nihče nam ne zapoveduje, da si moramo naložiti hrano samo iz ene vitrine, lahko si od mnogih jedi vzamemo le toliko, da jih poskusimo. In če nam je neka jed všeč, pa nam naslednji dan nihče ne bo prepovedal, da ne bi jedli samo tiste ene jedi.

    Popolnoma enako sem ravnala tudi v primeru strani z nasveti o minimalizmu in/ali pospravljanju. In ko sem jih že prebirala nekaj časa, sem ugotovila, da se pri določenih stvareh prekrivajo, pri določenih ponavljajo, predvsem pa sem si za lastne potrebe izbrala tiste nasvete in misli, ki so se meni zdele izvedljive, uporabne in koristne.

    Naj jih na koncu še nekaj naštejem:

    - Marie Kondo (verjetno ste slišali za njeno metodo in njeno knjigo "Umetnost pospravljanja")

    - Becoming Minimalist (Joshua Becker)
    - Simply + Fiercly
    - Be More with Less (Courtney Carver)
    - The Simplicity Habit
    - Cosy Minimalism

    V zadnjem času pa sem naletela tudi na Slovenke, eno Tjašo in dve Tini, pri katerih boste verjetno tudi našli marsikateri uporaben nasvet in namig:
    - Tjaša (Uredi dom)
    - Tina Simčič
    - Tina Markun


    Nataša
  • No comments:

    Post a Comment